fbpx

Karekod Menü Oluşturma Rehberi

23 Şubat 2023 tarihinde yayınlandı

QR menü oluşturmaya hızlı bakış

COVID-19 pandemisinden sonra bile restoranların müşterilerine menülerini temassız ve en hijyenik şekilde sunmaları için en popüler yöntem restoran menülerinin dijitale taşınmasıdır. QR karekod menüler, müşterilerin akıllı telefonlarından restoranların menülerine erişebilmelerini sağlar. Bu, restoranların menülerini basılı olarak sunmak yerine, müşterilerin hijyenik bir şekilde menüleri incelemelerine ve daha birçok güçlü özelliğe erişmelerine olanak tanır. QR kod menü oluşturma başlıklı bu yazımızda, QR karekodlar ile dijital restoran menüleri oluşturma rehberi hakkında bilmeniz gerekenleri ele alacağız.

qr karekod menü oluşturma rehberi

1- QR kod oluşturma

QR kodlar hızlı iletişim sağlamanın en etkili yollarındandır. Bu kodları oluşturmak için birçok farklı araç ve web sitesi bulunmaktadır. Bu araçların birçoğu ücretsizdir. QR kodu oluştururken, müşterilerin telefonlarından kolayca tarayabilecekleri bir kod oluşturmanız gerekmektedir. qrmenuden.com bizim gibi birçok özelliği bulunan QR menü yazılımlarında QR kod oluşturma seçeneği planınızla birlikte gelmektedir. Ek hiç bir işlem yapmanıza gerek kalmadan tüm masalarınız için ayrı ayrı QR kodları oluşturabilirsiniz.

2- Menüyü hazırlama

Dijital menü oluşturma işleminin en önemli adımı menünüzü hazırlamaktır. Menünüzü müşterilerin akıllı telefonlarında kolayca görüntüleyebilecekleri bir biçimde hazırlamalısınız. Menüyü hazırlarken, restoranınızın yemek tarzına uygun bir düzen kullanmanız önemlidir. Müşterileriniz menünüzü görüntülediklerinde, yemeklerinizi kolayca bulabilmeli ve sipariş verebilmelidir. Ürün resimlerini, fiyatlarını ve açıklamalarını doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız. Bu şekilde müşterilerin seçim yapmasını kolaylaştırmış olursunuz. Örnek menümüzü görmek için tıklayın.

3- Menüyü yayınlama

Menünüzü müşterilerinizin akıllı telefonlarında görüntüleyebilmeleri için,
menünüze ait bağlantının URL’nin çalışıyor olması gerekir. QR kod taratıldığında dijital menünüzün kolaylıkla erişiliyor ve görüntüleniyor olması oldukça önemlidir.

4- QR kodunu yayınlama

QR kodunuzu masalarınızda ve ya broşürlerinizde taratılmasına engel olmayacak şekilde bulundurmanız gerekir. QR kodun müşteriler tarafından kolaylıkla görünüyor olması ve kullanılmaya teşvik ediliyor olması çok önemlidir. Müşteriler masaya oturduklarında QR koduna kolayca erişebilir bir yerde yerleştirmeniz müşterilerinizin menünüze erişmelerini kolaylaştıracaktır.

5- QR kodunu test etme

QR kodunu test etmeden önce, müşterilerinizin menünüze kolayca erişip erişemediğini kontrol etmeniz gerekir. QR kodunuzu test etmek için birkaç farklı akıllı telefon kullanabilirsiniz. QR kodunu tarattıktan sonra, menünüzün doğru bir şekilde görüntülendiğinden emin olun. Menünüzde herhangi bir hata ve eksiklik varsa, düzeltmeler yapın ve QR kodunuzun yeniden test edin.

6- QR Kodunu güncelleme

Menünüzde değişiklik yaptığınızda, qrmenuden.com gibi profesyonel bir yazılım kullanıyorsanız, QR kodunuzu güncellemenize gerek yoktur. Her menü değişikliğiniz otomatik olarak QR kodunuzda görünecektir. Ama menü URL’nizi değiştirirseniz QR kodunuzu mutlaka yenilemeniz gerekir. QR kodunuzu yeniden oluşturun ve güncel menüye bağlantı verdiğinizden emin olur.

Özetleyecek olursak; 

restoranlar için QR kod menü oluşturma rehberi, müşterilinizi hijyenik bir şekilde menünüze erişmelerini sağlayacaktır. QR kodlarını kullanarak, müşterilerinizin akıllı telefonlarından menünüze erişmelerini kolaylaştırabilirsiniz. QR kod restoran menü oluştururken, QR kodunuzu mümkün olduğunca basit ve anlaşılır yapmaya özen gösterin ve müşterilerinizin QR kodu hijyeni bir şekilde taratabileceğinden emin olun. Daha farklı bir sorunuz olursa bize iletişim bölümünden yazabilirsiniz.

gel-al ayarları

işletmeniz için en uygun gel-al zamanlarını ayarlayarak müşterilerinizi bilgilendirebilirsiniz

paket servis ayarları

Google haritalarda işletme adresinizi ayarlayarak servis verebileceğiniz alanları belirleyebilirsiniz

restoran ayarları

Restoran ayarları sayesinde işletmenizle ilgili tüm yapılandırmalara hakim olursunuz