fbpx

Dijital Menülerle Restoran Verimliliğini Nasıl Artırabilirsiniz?

04 Nisan 2023 tarihinde güncellendi

Dijital QR kod menülerle restoranların verimliliğini artırmanın 10 yolu

Dijital menüler restoranlar tarafından birçok avantajı sayesinde tercih edilmektedir. Bunlardan en önemlisi restoranların verimliliğini artırma potansiyelidir. Dijital restoran menülerini sadece hijyen amaçlı temassız kullanım için var olduklarını düşünmemek gerekir. Dijital çağda her yerde internete ulaşılabiliyor olmasının bir getirisi olarak dijital menüler, restoranlar için etkili kullanıldığında işletmeye fayda sağlayacaktır. Gelin dijital menülerin restoranların verimliliğini nasıl artırabileceğini hakkında ayrıntıları birlikte inceleyelim. qr menü ile restoran verimliliği

1- Hızlı ve kolay güncelleme

Geleneksel baskılı menülerin aksine, dijital menülerin güncellenmesi çok daha hızlı ve kolaydır. Restoranların menülerindeki ürünlerin fiyatlarını, isimlerini veya özelliklerini hızlı bir şekilde güncellemelerine fırsat tanır. Bu şekilde restoranlar müşterilerine son derece güncel bilgi sunmalarını sağlar. Dönemsel menüler, günlük spesiyaller gibi belirli bir zaman diliminde menünüzde olan yemekleri anlık sunabiliyor olduğunuzu düşünün. Ayrıca bu işlemler için ek menü bastırmanıza ve para harcamanıza gerek kalmaz.

2- İşgücü verimliliği

Dijital QR menüler, işgücü verimliliğini artırabilir. Müşterilerin siparişlerini kendi telefonlarıyla QR kodu okutarak ve garson beklemeden verebiliyor olmaları, personelin fazladan yükünü azaltır. Bu sayede çalışanlarınızı diğer önemli işleri yaparak restoranın genel verimliliğini artırabilirler.

3- Otomatik sipariş alma

Dijital QR kod menüler, müşterilerin siparişlerini doğrudan restoranın POS sistemine iletebilirler. Böylelikle, yanlış siparişlerin azaltılmasına yardımcı olur ve personelin iş yükünü azaltır. Otomatik siparişler sayesinde, restoranların daha hızlı ve daha doğru hizmet sunmalarını sağlar.

4- Satışları artırma

Restoranların satışlarını dijital menü sistemleri sayesinde artırabilirsiniz. Menüler, ürünlerin daha çekici ve görsel olarak sunulmasına olanak tanır. Ayrıca, dijital menüler restoranların karlılığını artırmak için belirli ürünleri öne çıkarabilir. Örneğin belirli bir saatte daha fazla kar elde etmek için bir içecek veya yemek öneri olarak sunulabilir. Kampanyalı menüler sunularak yan ürünlerin satışı artırılabilir.

5- Kullanıcı analitiği

Müşterilerin sipariş verme alışkanlıklarını izleyebilmek adına dijital menüler oldukça etkili bir araçtır. Bu sayede, restoranlar müşterilerinin hangi ürünleri sipariş ettiklerini, ne kadar harcadıklarını ve ne zaman sipariş verdiklerini öğrenebilirler. Bu veriler, işletmelerin ürünleri, fiyatlandırmayı ve pazarlama stratejilerini geliştirmelerine olanak sağlar.

6- Müşteri deneyimi

Müşteri deneyimini iyileştirmek için dijital menülerin sağladığı avantajlardan yararlanılabilir. Bu menülerin kullanımı, müşterilerin daha hızlı ve daha doğru bir şekilde sipariş vermelerine olanak tanır. Ayrıca QR dijital menüler, müşterilerin ürünleri daha kolay incelemesine ve karşılaştırmasına olanak tanır. Bunlar, müşterilerin memnuniyetini artırır ve restoranın imajını iyileştirir.

7- Çevre dostu

Dijital menüler, geleneksel kâğıt menülerin yerini alarak, çevre dostu bir seçenek sunar. Bu menülerin kullanımı, kâğıt israfını önler ve restoranların çevreye karşı daha duyarlı bir imaj çizmelerine yardımcı olur. Kullanımı sona eren kâğıt menülerin imhasından dolayı oluşabilecek çevre kirliliği en aza indirilmiş olur.

8- Rezervasyon sistemi

Dijital QR kod menüler, restoranların müşterilerinin daha kolay bir şekilde rezervasyon yapmalarını sağlar. Bu menülerin kullanımı, müşterilerin restoranın açık saatlerini, mevcut masaları ve hatta menülerdeki öğelerin bulunurluğunu görerek bir masa rezervasyonu yapmalarına imkân sağlar. Bu, restoranların kapasitelerini daha etkili bir şekilde yönetmelerine ve müşteri deneyimlerini daha olumlu hale getirmelerine yardımcı olur.

9- Yeni pazarlama fırsatları

Yeni pazarlama fırsatları geliştirmek için dijital menüler kullanılabilir. Örneğin, restoranlar müşterine özel promosyonlar sunarak sadakatlerini artırabilirler. Ayrıca, dijital menüler restoranların sosyal medya kampanyalarına entegre edilebilir ve müşterilerin restoranla etkileşimleri artırılabilir.

10- Maliyetleri azaltma

Dijital menüler, restoranların menüye ayırdıkları maliyetlerini azaltabilirler. Örneğin, kâğıt menülerin yerini alarak, restoranlar kâğıt, mürekkep ve basım maliyetlerinden tasarruf edebilirler. Ayrıca, dijital menüler personelin zamanını daha etkili bir şekilde kullanmasına olanak tanır. Böylece restoranlar personel maliyetlerinden de tasarruf edebilirler.

BONUS- Komisyonsuz paket servis

Restoranlar, dijital menülerini Google haritalarda “Benim İşletmem” profillerinde paylaşarak direkt olarak paket servis siparişi alabilirler. Böylelikle yüksek komisyon ücreti alan yemek sipariş servislerine verecekleri komisyon ücretlerinden tasarruf etmiş olurlar.

Sonuç olarak;

Dijital QR kod menülerin restoranların verimliliğini artırabileceği birçok nedeni vardır. Restoranların dijital menülerin sunduğu avantajları kullanarak işletmelerini geliştirmeleri mümkündür. Dijital menülerin kullanımı, restoranların müşterilerine daha hızlı, daha doğru ve daha ilgi çekici bir hizmet sunmalarına yardımcı olurken, maliyetleri azaltmalarına ve müşteri memnuniyetini artırmalarına da olanak tanır.
Okumaya devam edin
dijital temassız qr menü nedir

Dijital Restoran Menü Nedir?

Dijital restoran menüler (QR menü ve ya kare kod menü olarak da tabir edilebilir), restoranlar için özel olarak tasarlanıp bulut sunucularda barındırılan, çevreci ve hijyenik sipariş alma olanağı sunarlar.

Devamını Oku »

QR Menüler Müşteri Sadakatini Artırır mı?

Dijital menüler, restoranlar için müşteri sadakatini artırmak için etkili bir yoldur. Dijital menüler, müşterilerin restoranın menüsünü daha hızlı ve kolayca görmelerine olanak tanır. Bu, müşterilerin daha hızlı sipariş vermelerine ve daha az zaman harcamalarına neden olur. Böylece müşterilerin işletmede kaliteli zaman geçirmeleri sağlanır.

Devamını Oku »
baskılı menü ile dijital qr restoran menü arasındaki 7 fark

Dijital QR Restoran Menü ile Baskılı Menü Arasındaki 7 Fark

Baskılı menüler geleneksel restoran işletmeciliğinin vazgeçilmez unsurlarından biri haline gelmiştir. Ama 2020 yılından itibaren hayatımıza giren pandemi dönemi bize bir çok şeyi de beraberinde getirdi. Herkesin temas ettiği, üzerinde bakteri, virüs taşıyabilecek olan bir şeye dokunmaktan kaçınıyor olduk. Bu durumda yine bir şeyin önemi daha ortaya çıktı. Dijital menüler müşterilerinizin herhangi bir baskılı menüye dokunmadan sipariş verebilecekleri çok özel bir araçtır.

Devamını Oku »
garson çağırma

Müşterileriniz qr menüde bulunan garson çağır tuşuna basarak garson çağırabilirler

Personel yetkilendirme

Personel kendi kullanıcı bilgileriyle sisteme giriş yapabilirler. Ayrıca personele yetki atayabilirsiniz

Sipariş ayarları

Kapıda ödeme, masada ye, gel-al, oda servisi gibi sipariş alma yöntemlerini yönetebilirsiniz