fbpx

QR Karekod Menü

QR Kod Dolandırıcılığından Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler

15 Temmuz 2023 tarihinde yayınlandı

QR Kod Dolandırıcılığına Dikkat

Son zamanlarda QR kodlarla ilgili dolandırıcılık yapıldığına dair haberler görüyoruz. Özellikle Amerika’da FBI açıklamalarına göre bu dolandırıcılar, restoranlardaki QR kodların üzerine kendilerine ait farklı bir QR kod yapıştırıyorlar. Kodu okutan kişilerin bilgilerini çalabilecekleri spam bir siteye yönlendirme yapıyorlar. Bu tür bir dolandırıcılıktan müşterilerin ve restoranların korunması oldukça önemlidir. Bu yazda, QR kod dolandırıcılığına karşı alınabilecek önlemleri inceleyeceğiz. qr kod okutma

QR Kod Okuyucu Uygulamalarını Güncel Tutun

QR kodlarını okutmak için kullanılan uygulamaları düzenli olarak güncelleyin. Güncellemeler, güvenlik açıklarını giderir ve yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı koruma sağlar. Uygulama mağazalarından güncellemeleri takip edin ve en son sürümleri kullanmaya özen gösterin.

Güvenilir QR Kod Okuyucu Uygulamalarını Tercih Edin

QR kodları okumak için güvenilir ve popüler uygulamaları tercih edin. Bu uygulamalar genellikle daha iyi güvenlik önlemlerine sahiptir ve kötü niyetli QR kodlarını tespit etme yetenekleri daha gelişmiştir. Kullanıcı yorumlarını ve derecelendirmelerini kontrol ederek güvenilir bir uygulama seçin.

QR kodları Dikkatlice Okutun

QR kodları okutmadan önce dikkatli olun. Restoran veya işletme tarafından sağlanan QR kodu kontrol edin ve üzerine başka bir şey yapıştırılıp yapıştırılmadığını gözlemleyin. QR kodunun üzerinde herhangi bir hasar veya düzensizlik varsa, onu okutmak yerine garson veya işletme sahibine durumu bildirin.

Spam ve Şüpheli Sitelere Dikkat Edin

QR kodu okuttuktan sonra yönlendirildiğiniz siteye dikkat edin. Eğer ortada art niyetli bir durum varsa kötü amaçlı bir siteye yönlendirilmek isteniyor olabilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi girmek veya ödeme yapmak gibi hassas işlemler yapmadan önce siteyi dikkatlice kontrol edin. Güvenlik amblemleri, doğru URL’yi ve güvenli bağlantıyı doğrulayın. Şüphe duyuyorsanız yönlendirildiğiniz adresin işletmeye ait olup olmadığını sorun.

İşletmelerin QR Kodlarını Doğrulayın

Restoran veya işletme tarafından sağlanan QR kodunu kontrol edin. Bazı dolandırıcılar, masalardaki QR kodlarını değiştirerek sahte kodlar yapıştırabilirler. İşletme tarafından resmi olarak paylaşılan QR kodunu doğrulamak için web sitesini veya diğer diğer güvenilir kaynakları doğrulayın. Eğer şüpheleriniz varsa QR kodu okutmadan önce işletme görevlilerinden teyit almak için yardım isteyin.

Güvenilir İnternet Bağlantısı Kullanın

Dışarıda bir restoranda veya kafede olduğunuzda, kamusal bir Wi-Fi ağına bağlanmaktan kaçının. Kötü niyetli kişiler, açık ve güvensiz Wi-Fi ağlarını kullanarak veri hırsızlığı yapabilirler. Kendi mobil veri bağlantınızı veya güvenli bir Wi-Fi ağı kullanmayı tercih edin.

Dolandırıcılık Durumlarını Yetkililere Bildirin

Dolandırıcılık durumlarıyla karşılaştığınızda, polise hemen durumu bildirin. Bu, diğer insanları korumanın yanı sıra yetkililerin dolandırıcıları yakalamasına yardımcı olur.

Özet Olarak;

QR kodlar hayatımızın her alanında bize yardımcı olmak için tasarlanmış veriye hızlı ulaşabilmek için tarattığımız kodlardır. Bu QR kod sistemini hayatımızdan çıkarmak belki bazı eksiklikler oluşturabilir. QR kod dolandırıcılığına ve bir çok dolandırıcılık yöntemine karşı tedbirli olmak bizlerin elindedir. Yukarıda belirtilen önlemleri dikkate alarak, QR kodlarını güvenli bir şekilde kullanabilir ve dolandırıcılığa karşı kendinizi ve işletmenizi koruyabilirsiniz. Dikkatli olmak ve bilinçli davranmak, bu tür dolandırıcılık girişimlerinden korunmanın en iyi yollarından biridir.
Okumaya devam edin

QR Menüler Müşteri Sadakatini Artırır mı?

Dijital menüler, restoranlar için müşteri sadakatini artırmak için etkili bir yoldur. Dijital menüler, müşterilerin restoranın menüsünü daha hızlı ve kolayca görmelerine olanak tanır. Bu, müşterilerin daha hızlı sipariş vermelerine ve daha az zaman harcamalarına neden olur. Böylece müşterilerin işletmede kaliteli zaman geçirmeleri sağlanır.

Devamını Oku »
restoranlar için dijital qr karekod menü

En İyi QR Menü Fiyatları

QR menü fiyatlarını etkileyen faktörleri sıraladığımız bu yazımızda en iyi QR karekod menü fiyatı ne kadar olmalıdır gibi soruların cevabını bulacağız.

Devamını Oku »
Toplu fiyat güncelleme

Tüm ürünlerinizin fiyatlarını tek bir yerden saniyeler içinde kolayca güncelleyebilirsiniz

POS Sistemi

Kolaylıkla elle sipariş girebilir. Masa sipariş takibi yapabilir. Adisyon takip edebilirsiniz.

mutfak takibi

Siparişi mutfağa aktarabilir. Hazırlık durumunu takip edebilir, hazırlık aşamasındaki bekleme sürelerini en aza indirebilirsiniz

Daha Fazla Bilgi İçin Sizi Arayalım